Altana ogrodowa – jaką wybrać i gdzie postawić?

Altana ogrodowa to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu. Można w niej grillować, spędzać czas z rodziną lub w samotności oddać się ulubionej lekturze. Najważniejsze to zadbać o jej właściwe wybudowanie. Co należy wiedzieć przed zakupem? Jakie materiały warto wybrać oraz jak przygotować odpowiednie miejsce? 

Z jakiego materiału wybrać altanę ogrodową?

Wybór odpowiedniego materiału na altanę ogrodową to połowa sukcesu. Oczywiście możemy poradzić się w firmie, która się tym zajmuje, jednak warto mimo wszystko zweryfikować informacje samodzielnie. 

Altany ogrodowe najczęściej wykonywane są z drewna. To materiał, który potrafi być niesamowicie wytrzymały, jeśli będziemy go właściwie impregnować. Dodatkowo postawienie drewnianej altany nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczą projekt oraz narzędzia i możemy zrobić to bez pomocy fachowców. Drewno wykorzystywane do budowy altany to najczęściej sosna i świerk. 

Nieco trudniej jest postawić altanę murowaną bądź metalową. Takie prace najczęściej zleca się specjalistom. Warto wybrać to rozwiązanie, ponieważ konstrukcja będzie bardzo wytrzymała. Dodatkowo znacznie lepiej ochroni nas przed wiatrem czy deszczem. Dużym plusem jest to, że cegły i metalu nie trzeba w żaden sposób impregnować. Jednak z pewnością będzie to droższa inwestycja. 

Podłoga w altanie — jaką wybrać?

Podłoga w altanie może stanowić problem. Ludzie często decydują się na wykonanie wylewki, a następnie położenie antypoślizgowych płytek zewnętrznych. To wygodna i wytrzymała opcja, jednak wymaga dość sporych funduszy. Inaczej jest w przypadku podłogi drewnianej. Nawet samodzielnie jesteśmy w stanie wykonać podłogę z desek kompozytowych. Wystarczy włożyć w to trochę pracy i odpowiednio się doinformować w kwestii budowy altanki. 

Gdzie postawić altanę w ogrodzie?

Jeśli chodzi o miejsce, w którym powinna stać altana ogrodowa — wybór zależy tylko od użytkowników. Warto wybrać wyciszone, spokojne miejsce, w którym będzie można się przyjemnie zrelaksować. Dobrze jest zwrócić uwagę na padające promienie słoneczne. Jeśli ściany altany nie będą w żaden sposób zasłonięte to lepiej wybrać miejsce dobrze zacienione. Aby montaż altany przechodził szybko i sprawnie, należy odpowiednio wyrównać teren. Dzięki temu zrobienie wylewki, czy ułożenie płyt kompozytowych powinno być banalnie proste. 

Altana w ogrodzie to wspaniała rzecz, o której wiele osób może tylko pomarzyć. Jeśli mamy odpowiednią przestrzeń na taką inwestycję, to warto ją zrealizować i cieszyć się chwilami spędzonymi w miłym miejscu. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi