Jak szybko i skutecznie wyjść z długów

Jeden kredyt, kilka drobnych pożyczek, niewielka lub pokaźna suma na karcie kredytowej, dług u znajomych, a może ciągle dajesz się kusić z pozoru opłacalnymi i podejrzanie, bardzo atrakcyjnymi ofertami pożyczkowymi, różnych instytucji finansowych lub osób prywatnych? Jeśli choć jedna z tych sytuacji pasuje do Ciebie, możesz być pewny, że ma ona znaczący wpływ na Twoją aktualną sytuację finansową.

Jak wiadomo pieniądze pożycza się bardzo łatwo, a dzięki bogatemu rynkowi finansowemu, co jakiś czas pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania dla osób, które potrzebują dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Niestety choć dostawać pieniądze lubi każdy, nie każdy lubi lub ma potem możliwość je spłacić. Takie postępowanie rodzi wiele problemów. Aby sobie z nimi poradzić poznaj kilka przydatnych sposobów, na to jak szybko i skutecznie wyjść z długów. Wiele z tych rozwiązań to bardzo proste czynności, które będą wymagały od Ciebie silnej woli, zaangażowania i zmiany podejścia do zadłużania się.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Jeśli posiadasz długi, lecz nie zgadzasz się z roszczeniami wierzyciela i jesteś w stanie udowodnić ich bezpodstawność, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, jest zapoznanie się z tym co formalnie nazywa się: sprzeciw od nakazu zapłaty. Jest to procedura, mająca na celu chronić dłużników przed niesprawiedliwością roszczeń wierzycieli. Tego typu sprzeciw możesz napisać w kilku sytuacjach:

  • Gdy otrzymałeś nakaz zapłaty kwoty, na którą się nie zasłużyłeś.
  • Gdy kwota zadłużenia nie zgadza się z tą, którą naprawdę pożyczyłeś.
  • Gdy dostałeś nakaz zapłaty kwoty, którą już spłaciłeś.
  • Gdy potrzebujesz więcej czasu na spłacenie długów.

Nie pożyczaj!

Jeśli jesteś w złej sytuacji finansowej, która dodatkowo pogorszyła się przez to, że posiadasz dług, najgorszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kolejnego zobowiązania finansowego. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy to będzie mała pożyczka, kredyt, czy używanie karty kredytowej – Nie wolno Ci tego robić. W ten sposób nie polepszasz swojej sytuacji finansowej, tylko dokładasz sobie kłopotów.

Oszczędzaj, na czym tylko możesz

Jeśli nie wiesz, jak wyjść z długów, odpowiedzi możesz poszukać w Twoim budżecie domowym. Bycie dłużnikiem to czas, w którym nie możesz sobie pozwolić na niepotrzebne i drogie wydatki. Od tej pory musisz wszystko planować. Jeśli jest taka możliwość kupować tańsze zamienniki różnych produktów, wybierać komunikację miejską, zamiast ciągle płacić za paliwo, a może nawet zrezygnować z mieszkania w drogiej okolicy na rzecz tańszego. Pamiętaj tu liczy się Twoja wolność od długów.

Porozmawiaj ze specjalistą

Jeśli uważasz, że sam nie jesteś sobie w stanie poradzić z zadłużeniem, nie wiesz jak wyjść z długów, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też rozmowa z doradcą finansowym lub Twoim kredytodawcą. Oni starają się dostosować do Ciebie najkorzystniejszy plan spłaty.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi