Jak wybrać idealną działkę? – parametry i plan zagospodarowania przestrzeni

Na tak postawione pytanie w tytule dosyć trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Idealna działka dla każdej osoby znaczy co innego, jest to indywidualna sprawa, dla jednego będzie to działka w bliskiej odległości od centrum miasta, a dla drugiego w zacisznej okolicy z dala od wielkomiejskiego ruchu. Idealna działka to takie miejsce, gdzie jeśli wybudujemy swój dom będzie się nam wygodnie mieszkało. A na to ma wpływ wiele czynników takich jak ukształtowanie terenu, czy podczas deszczów jesteśmy narażeni na zalanie, a także jakich sąsiadów będziemy mieli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Parametry idealnej działki pod budowę domu, infrastruktura oraz media.

Poszukując działki na której w przyszłości będziemy chcieli wybudować swój dom jednorodzinny kierujmy się następującymi czynnikami. Pierwszym istotną sprawą jest pobliska infrastruktura, dostęp do sklepów, miejsca pracy, placówek kulturalnych i oświatowych, natomiast drugą niemniej ważną sprawą jest to, w jaki sposób przebiegają w pobliżu działki, którą chcemy zakupić media. Czy będzie problem podłączyć się do energii elektrycznej, gdzie przebiega linia gazowa i wodociągowa. Istotną sprawą jest też to, jak w okolicy jest rozwiązany problem ścieków. Musimy się zorientować czy będziemy w przyszłości podłączeni do kanalizacji czy też musimy budować bezodpływowe szambo lub też przydomową oczyszczalnię ścieków.

Plan zagospodarowania przestrzennego a zakup działki.

Planując zakup działki na terenie, gdzie chcemy wybudować w przyszłości swój dom jednorodzinny udajmy się najpierw do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Gminy i sprawdźmy w stosownym wydziale plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że działka którą chcemy zakupić w celach budowlanych wcale budowlaną nie jest, tylko jest działką rolną a na takiej działce domu nie wybudujemy, chyba że chcemy zakupić działkę w celach rekreacyjnych.

Jeśli myślimy o budowie domu, a działka jest rolna spróbujmy ustalić czy w przyszłości podczas tworzonego nowego planu zagospodarowania przestrzennego działka ma szansę zostać działką budowlaną. Możemy wtedy po zakupieniu już działki złożyć w Urzędzie stosownym dla danej miejscowości wniosek o przekształcenie działki z rolnej na budowlaną. Istnieje również taka sytuacja, że chociaż działka figuruje jako budowlana, w planie zagospodarowania przestrzennego są ściśle określone wytyczne co do budowy przyszłego domu. Może to być na przykład wyznaczona minimalna odległość budynku od pobliskiego lasu czy też na przykład bryła budynku i kształt dachu mogą być regulowane powyższym planem. Dokładnie należy sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzennego jakiego rodzaju budynek możemy postawić aby się nie okazało, że gotowy już projekt możemy wyrzucić do kosza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi