Judo- sztuka walki z dalekiej Japonii.

Judo  cieszy się coraz większą popularnością. Mimo tego nie wszyscy zdają sobie sprawę czym jest ten sport oraz jakie zasady posiada. 

Judo- sztuka walki z kraju kwitnącej wiśni

Judo z japońskiego oznacza łagodną drogę, łagodny sposób, szlachetną drogę, szlachetny sposób.  Jest to sztuka walki, która opiera się   ju-jutsu, umiejętności samoobrony, która swoje korzenie miała w zapasach i była wykorzystywana do aresztowań. Judo samo w sobie zostało docenione na świecie jako sztuka samoobrony, treningu fizycznego oraz mentalnego. Od 1972 roku jest nieprzerwanie dyscypliną olimpijską.

Zasady Judo

Walki w judo odbywają się w kategoriach wagowych różnych dla kobiet i mężczyzn. Jedna walka w przypadków seniorów trwa 5 minut, a w przypadku juniorów 4 minuty. Odbywa się ona na macie o wymiarach od 8×8 metra do 10×10 metrów. Zwycięża zawodnik, który pierwszy przerzuci swojego przeciwnika na plecy i utrzyma go leżącego na macie przez 25 sekund. Inną opcją na wybranie jest zarzucenie przeciwnika przez dźwignię, przyduszenie go i tym samym zmuszenie do poddania się.

Każdy zawodnik w czasie trwania walki ma możliwość zdobycia punktów, które po zakończeniu czasu wskażą zwycięzce. W judo występuje następująca skala punktowa

  • yuko – 5 punktów
  • waza-ari – 7 punktów (uzyskanie dwóch waza- ari jest jednoznaczne z ippon tj.  skończenie walki przed upływem regulaminowego czasu)
  • ippon – 10 punktów

Ważne zaznaczenia jest to, że kiedy jeden z zawodników zdobędzie np. jedno waza-ari, automatycznie ma więcej punktów niż przeciwnik, który uzyskał dowolną ilość yuko. Zasady przewidziały również otrzymywanie kar za zachowania nieodpowiednie, które zostały zabronione. Są to m.in. uderzanie, kopanie, dotykanie twarzy przeciwnika, noszenie elementów metalowych( biżuteria), praktykowanie fałszywych ataków, wieszanie się na przeciwników.

Karami za zachowania zabronione są :

  • ostrzeżenie
  • yuko dla przeciwnika
  • waza-ari dla przeciwnika
  • ippon dla przeciwnika, które jest równoznaczne z dyskwalifikacją.

Poddanie następuje po klepnięciu w matę lub w dobrze widoczną część swojego ciała lub przeciwnika. Następuje też po wyraźnym wypowiedzeniu “maitta”.

Judo posiada też swoją etykietę. Przed wejściem na matę należy się ukłonić. Ta sama zasada obowiązuje tuż przed rozpoczęciem i po zakończeniu walki. Zabronione jest używanie wulgaryzmów oraz pokazywanie obraźliwych gestów.

Specjalnym regulacjom podlega także strój ubrany przez zawodników. Tkanina, z której wykonane są stroje, powinny być bawełniane w kolorze białym lub niebieskim. Strój powinien zakrywać uda. Rękaw powinien do dłoni w  momencie opuszczenia ręki. Odległość pomiędzy ręką a rękawem powinna wynosić od 10 do 15 cm. Kołnierz powinien mieć grubość 1 centymetra i 5 centymetrów długości. Spodnie powinny być maksymalnie do kostek i minimalnie 5 cm nad nie. Wolna przestrzeń między nogą a nogawką powinna wynosić od 10 do 15 cm. Kobiety dodatkowo muszą nosić pod spód biały t-shirt.

Główne cele Judo

Judo jako sztuka treningu mentalnego i fizycznego posiada swoje główne cele. Najważniejszym z nich jest doskonalenie samego siebie.Wywodzi się to z filozofii stwórcy dr. Kano.Innymi celami są :

– Czynienie tak, aby współdziałanie ciała i umysłu było jak najbardziej efektywne

–  Ustępowanie jako środek do zwyciężenia

– Posiadanie maksimum skuteczności przy minimum wysiłku

– Wzajemne dobro jako środek do dobra ogółu.

Judo łącząc ze sobą elementy treningu mentalnego i fizycznego idealnie odnalazło swoje miejsce we współczesnym świecie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi