Korzyści z zastosowania powłoki ceramicznej na samochód

Płynne ceramiczne powłoki lakiernicze dla samochodów są długotrwałymi środkami ochrony powierzchni. Cechą charakterystyczną tych produktów jest tworzenie wysokiej jakości mechanicznego połączenia z lakierem bez chemicznego oddziaływania na główne składniki powłoki. Nakładając na karoserię samochodu ceramiczną ochronę w postaci pasty, tworzysz cienką, trwałą, poprawiającą kolor i przywracającą połysk warstwę lakieru.

Czym jest ceramiczna powłoka ochronna na karoserię samochodu

Formuła powłoki ceramicznej dla samochodu opiera się na podstawowych właściwościach lakieru, wpływie na karoserię oraz wymaganiach producenta dotyczących zachowania oryginalnego lakieru. Preparat w postaci pasty zawiera prawie identyczne składniki o specyficznych właściwościach:

 • Rozpuszczalnik silikonowy i polimery stanowią podstawę pasty do tworzyw sztucznych, zapewniając, że po prawidłowym nałożeniu wysycha, zastyga i nie pęka;
 • Tlenek glinu tworzy warstwę hydrofobową w postaci nieprzepuszczalnej powłoki, bardzo podobnej do tej, która tworzy się na powierzchni aluminium na wolnym powietrzu
 • Dwutlenek tytanu nadaje powłoce długotrwały połysk i odświeża wygląd samochodu;
 • Drobnoziarnisty i starannie oczyszczony piasek kwarcowy służy jako wypełniacz i utrzymuje zdolność przylegania polimerów wiążących do powierzchni.

O jakości pasty decyduje dobór składników względem siebie, czystość składników i ich wzajemne oddziaływanie z powłoką po związaniu.

Zdolność pasty do wypełniania najmniejszych mikropęknięć w lakierze:

 • Równomierność utwardzania masy na powierzchniach zakrzywionych, równomierna grubość warstwy końcowej;
 • Plastyczność przy nakładaniu i wytrzymałość po utwardzeniu;
 • Brak interakcji chemicznej z karoserią, tzn. neutralność w stosunku do farby, lakieru, metalu w miejscach bezpośredniego kontaktu.

Zalety stosowania ceramicznej ochrony karoserii samochodu

Jak każdy produkt ochronny i pielęgnacyjny, ceramiczna ochrona lakieru samochodowego ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od plusów i minusów.

 • Produkt o konsystencji pasty dobrze przylega do powierzchni i wypełnia mikropęknięcia, izolując lakier od czynników zewnętrznych;
 • Składnik hydrofobowy chroni lakier i metal przed wnikaniem i gromadzeniem się wilgoci, co oznacza, że ryzyko korozji w miejscach poddanych działaniu środka jest znacznie zredukowane, zminimalizowane;
 • Powłoka lakiernicza jest odporna na ścieranie przez kurz, zadrapania od gałęzi i pazurów ptaków lub kotów, kamienie i zanieczyszczenia drogowe;
 • Ceramiczna powłoka zapobiega wnikaniu olejów, sadzy, związków metali i soli w mikropęknięcia powłoki, chroniąc lakier przed przyspieszonym zużyciem.

Warto docenić ten kompleks korzyści, biorąc pod uwagę, że zachowanie jakości i właściwości lakieru ma bezpośredni wpływ na wartość rynkową, stopień zużycia, wygląd samochodu i status właściciela. Głównym warunkiem pozostaje prawidłowy dobór składu, właściwe przygotowanie i nałożenie pasty oraz przestrzeganie zasad pielęgnacji pojazdu z powłoką ceramiczną.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi