Sprzęt narciarski dla początkujących – przygotowanie i dobór

Choć lato jest jeszcze w pełni, warto już teraz zacząć pomału przygotowywać się na sezon zimowy. Dotyczy to przede wszystkim zapalonych narciarzy oraz te osoby, które planują rozpocząć swoją przygodę z nartami w nadchodzącym sezonie. Kompletowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego dla początkujących może być czasochłonnym procesem.

Przygotowanie do jazdy na nartach

Osoby, które marzą o tym, aby szusować po zimowych stokach, muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Naukę jazdy na nartach najlepiej jest zacząć pod okien wykwalikowanego instruktora, który objaśni prawidłową technikę zjazdu oraz doradzi w sprawie wyboru sprzętu dla początkujących narciarzy. Do sezonu zimowego należy także przygotować się pod względem finansowym. Kupno odpowiedniego sprzętu, odzieży oraz pierwsze lekcje z instruktorem wymagają bowiem pewnego wkładu finansowego.

Dobór sprzętu do umiejętności

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu brane są pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest poziom zaawansowania narciarza i jego umiejętności. Dobór sprzętu do umiejętności jest niezwykle ważny – od tego bowiem należeć będzie komfort i bezpieczeństwo podczas zjazdów. Początkujący narciarze powinni skupić się na najbardziej uniwersalnym sprzęcie. Idealnym wyborem dla osób bez większego doświadczenia narciarskiego, są narty allmountain. Pozwalają one początkującej osobie na spokojny i bezpieczny zjazd zarówno z łatwych, jak i nieco bardziej wymagających stoków. 

Odzież na narty – o czym należy pamiętać?

Podobnie jak w przypadku doboru odpowiedniego sprzętu, równie ważny dla bezpieczeństwa i komfortu narciarza jest dobór odpowiedniej odzieży. Przebywając na narciarskim stoku, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że moda narciarska staje się z roku na rok coraz bardziej interesująca. Niemniej jednak to nie fason czy kolor odzieży powinien być kwestią kluczową. Wybierając kurtkę narciarską, należy dopasować ją do obwodu klatki piersiowej. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem na stoku jest ubieranie się warstwowo, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze narciarskiej odzieży wierzchniej. Równie ważnym elementem ubioru, oprócz kurtki, są spodnie narciarskie. Należy wybierać przede wszystkim takie, które wykonane są z nieprzemakalnego materiału. Podczas upadku, które dość często zdarzają się początkującym narciarzom, ryzyko przemoczenia i utraty komfortu podczas jazdy, redukowane są do absolutnego minimum.

Buty narciarskie dla początkujących

Powszechnie uważa się, że im mniej zaawansowany jest narciarz, tym bardziej miękkie powinny być jego buty narciarskie. Z czasem wraz z nabywaniem nowych umiejętności na stoku, buty powinny stawać się coraz bardziej twarde. Równie ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru obuwia. W tej kwestii najlepiej jest zdać się na specjalistę i pozwolić mu dopasować odpowiednie buty dla początkującego narciarza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Polecane blogi